Описание на работата на водещия готвач

Водещ готвач, също често наричан главен готвач, контролира други готвачи и помощници в кухнята в среда за търговия на дребно или в търговски помещения. Обикновено той е готвачът с най-голям опит. Освен че ръководи персонала си, той обикновено подготвя повечето от предястията и помага при необходимост при приготвянето на други ястия.

Изисквания към уменията

Необходими са отлични умения за готвене, за да бъде водещ готвач. Той трябва да има добри математически умения, за да адаптира точно измерванията на съставките за рецептите. За да се поддържа протичането на процеса на приготвяне на храната и да се гарантира, че ястията за групи от посетители са готови, в същото време се изисква водещ готвач да има образцово управление на времето и организационни способности. Той трябва да е запознат с указанията, които уреждат безопасното съхранение и боравене с храната, за да се избегне възможността от замърсяване или разваляне. За да получи най-доброто от своите служители, той се нуждае от добри лидерски и мотивационни умения.

$config[code] not found

Работни задължения

Освен приготвянето на храна, водещият готвач трябва да поддържа инвентара си на нетрайни и нетрайни хранителни продукти на подходящи нива. Той често е отговорен за поръчване на хранителни продукти от доставчици и е длъжен да договаря ценообразуване и доставка с тях. Някои водещи готвачи трябва да подготвят менюта, да разработят нови рецепти и да проследят печалбите и загубите на кухнята. Водещият готвач обикновено подготвя работни графици за своя персонал и отговаря за наемането на служители, обучението, надзора и прекратяването.

Условия на труд

Средата, в която работят водещи готвачи, може да варира от остаряла кухня със стари уреди и ограничени удобства до най-съвременното кулинарно работно място, пълно с най-новите и най-сложни печки, машини и инструменти за приготвяне на храна. Независимо от състоянието на кухнята, той е на крака за по-голямата част от работния си ден, който обикновено е дълъг. Оловен готвач обикновено се изисква да работи нощи, уикенди и много празници. Обикновено се очаква да носи облекло, подходящо за неговата среда, включително престилка, сако на готвача или униформа на готвача.

Образователни изисквания

Тази работа не изисква формално образование, въпреки че повечето работодатели предпочитат кандидатите с диплома за средно образование или еквивалент. Значителен брой водещи готвачи научават своите умения като готвачи по линия или подготвителни готвачи. Много от тях повишават своите умения чрез записване в професионални програми или самостоятелно изучаване на умения и техники за готвене. Желаещите да заемат позиции като готвачи често се записват в кулинарни институти или училища за готвене.

Възможности за заплати и напредък

Водещият готвач може да успее да премине на различни управленски позиции в голям ресторант, но има малка надежда за промоция в по-малките заведения. За да спечелите повече пари, водещ готвач обикновено намира работа с повече предизвикателства в по-голям или по-престижен ресторант. Според MySalary.com годишната средна заплата на САЩ за 2009 г. за водещ готвач е $ 28,345.