Описание на заданието за оператор на център за данни

Центровете за данни са тези, в които корпорациите поддържат по-големите си компютри и мейнфрейми, а операторите на центровете за данни гарантират, че тези работни коне работят ефективно. Те идентифицират повреди и проблеми в мрежовите сървъри и ги съобщават на мениджърите на центровете за данни. Работната площадка Simply Hired съобщи, че средната заплата за операторите на центрове за данни е около 40 000 долара годишно, от 2014 г. насам.

Основни задължения

Операторите на центрове за данни записват стандартни оперативни процедури за центровете за данни на своите работодатели и поддържат конфигурациите на всички системи. Те изпълняват и всички планирани задачи, както са инструктирани от техните ръководители. Операторите на центровете за данни изследват и оценяват информационни софтуерни и хардуерни системи, базирани на тенденциите в индустрията, и планират рутинна поддръжка на цялото хардуерно оборудване. Разрешаването на въпросите, свързани с обслужването на клиентите, от служителите и наблюдението на функционалността на локалните мрежи или локалните мрежи и комуникациите на данни са други важни отговорности на операторите на центрове за данни.

$config[code] not found

Работна среда

Много оператори на центрове за данни работят в редовно работно време, но тъй като центровете за данни работят 24 часа на ден, може да се наложи да работят вечер и през почивните дни. Може също да се наложи да работят, когато възникнат технически проблеми. Поради важността на мрежовите системи в повечето корпоративни настройки, работата на оператора на центровете за данни може да стане стресираща. Мрежовите техници, както понякога се наричат, прекарват много часове на крака, като проверяват всички аспекти на огромните компютърни мрежови уреди.

образование и квалификация

Операторът на центрове за данни обикновено се нуждае най-малко от специалист по компютърни науки, информационни науки, управленски информационни системи или системен анализ. Работодателите могат да предпочетат да наемат тези, които имат една или повече години опит в областта на информационните технологии или компютърните операции. Други съществени изисквания са внимание към детайла, физическа издръжливост, способност за многозадачност и критично мислене и умения за решаване на проблеми.

Средни заплати и Outlook

Средната заплата за операторите на центрове за данни е била 39 000 долара годишно от 2014 г., според Simply Hired. Работодателите им плащат най-високата средна заплата от 62 000 долара годишно във Вашингтон, САЩ, и най-ниската средна заплата от 30 000 долара годишно в Южна Дакота. Бюрото по трудова статистика на САЩ очаква заетостта на специалистите по компютърна поддръжка да нарасне с 17% от 2012 г. до 2022 г., което е по-бързо от средното.

Възможности за напредък

Операторите на центрове за данни са ключова част от екипите за компютърна поддръжка, поради което могат да очакват да намерят повече налични работни места. Тези, които искат да напреднат, могат да станат мениджъри на центрове за данни или мениджъри на центрове за данни, които контролират всички функции в компютърните центрове за данни и обучават и контролират операторите. Тези позиции обикновено изискват бакалавърска степен по компютърна специалност.