Описание на заданието за дигитални библиотекари

Цифров библиотекар е архивист, отговорен за подбора, придобиването, организацията, достъпността и запазването на цифрова библиотека. Цифрова библиотека съществува в много различни варианти от онлайн местната обществена библиотека до обширна колекция от генеалогични записи.Тези нови дигитални библиотеки позволяват на публичния достъп до материали и колекции, които иначе не са достъпни с натискане на мишката или изобретението на интернет. Дигиталният библиотекар наблюдава всички аспекти на управлението на библиотеката или уебсайта на колекцията.

$config[code] not found

Отговорности за работата

Работните задължения на дигиталния библиотекар са доста сходни с тези на традиционния библиотекар. Тя отговаря за каталогизирането и поддържането на точни записи на колекцията, която управлява от името на художествена галерия, обществена библиотека или друг домейн. Дневните задължения включват планиране и координиране на техническата работа и управление на специални проекти. Тя работи в тясно сътрудничество със съотборниците си, като гарантира, че цялата информация, споделяна с обществеността в мрежата, е надлежно лицензирана, особено дарения, които са дадени или които са назаем за библиотеката. Цифровият библиотекар също следи бюджетите и разходите за събиране и до голяма степен е отговорен за поддържането на отношения с всички доставчици, свързани с цифровата библиотека. Освен това, дигитален библиотекар също действа като надзорник на младшите служители и съдейства за наемането на нов персонал.

Възможности за работа

Тъй като много библиотеки и различни колекции започват да мигрират материали и правят повече информация достъпна за обществеността, необходимостта от цифрови библиотекари ще продължи да расте. Кандидатите могат да се допитат до местната обществена библиотека, художествена галерия, музей или друг институт, който поддържа записи и информация с цел споделяне с широката общественост. В допълнение към традиционните библиотеки, много компании като банки и фирми за финансови услуги проактивно търсят дигитални библиотекари, за да съдействат при архивирането на информация с историческа цел. Интернет банките за работа могат да включват позиции за архивисти или дигитални библиотекари.

Качествени изисквания

Отделът за изследвания и развитие на дигиталната библиотека в Калифорнийския университет в Бъркли предполага, че дигиталният библиотекар има следните качествени изисквания: Тя трябва да процъфтява с постоянни промени, да бъде постоянен самоучител, да остава отворена за различни степени на експериментиране, да рискува., се учат от опита и имат чувство за оптимизъм на потенциала в технологиите.

Образователни изисквания

Магистър по библиотечна наука (MLS) е задължен да работи в публична или академична библиотека според Американската библиотечна асоциация. Кандидатът се нуждае от MLS, за да работи за национална колекция или правна библиотека.

Средна компенсация

Според Бюрото по трудова статистика на САЩ средната заплата на дигиталния библиотекар през 2006 г. е била около 40 730 долара годишно.