За описанията на задачите

Длъжностните характеристики са станали изключително важни маркетингови продукти за компаниите. Една добре написана длъжностна характеристика може да спести много време на фирмите, особено на отдел „Човешки ресурси“. Компаниите могат да вземат добре написана длъжностна характеристика и да я публикуват на своя уебсайт, когато имат отворени позиции. Това описание на работата ще ограничи броя на телефонните обаждания, които получават с въпроси. Повечето търсещи работа вече знаят, че трябва да проверят уебсайта на компанията, за да търсят длъжностни характеристики, когато търсят работа.

$config[code] not found

значение

Описанието на длъжността е едно от първите неща, които кандидатът за работа чете, когато решава дали иска да работи за конкретна компания. Описанието на длъжността дава на кандидата представа за елементи, които ще се очакват от него, когато изпълнява задачата, за която кандидатства. Тя може да включва и информация като количеството пътуване, което се изисква в работата, и количеството дни, в които той ще трябва да работи в типична седмица. Описанието на длъжността осигурява първо впечатление както за работата, така и за компанията, с която кандидатства.

функция

Длъжностната характеристика обяснява уменията, необходими за работа, и задачите, които задачата включва ежедневно. Описанията на длъжностите помагат за защита на работодателя от потенциални съдебни дела, като обясняват уменията, които служителят трябва да бъде нает. Ако служителят не успее да покаже необходимите умения, длъжностната характеристика може да се използва като защита срещу оплаквания от дискриминация.

Характеристика

Една добре написана длъжностна характеристика трябва да дава добър преглед на самата работа. Тя трябва да изброява ежедневните дейности, които са част от работата, за която кандидатства кандидатът. Наред с това тя трябва да изброи дейностите, които работното място обхваща, които се извършват по-рядко. Описанието на длъжността трябва да обяснява и къде се намира позицията в командната верига на компаниите. Това включва лицата, на които жалбоподателят трябва да докладва като техен пряк надзорен орган. Ако позицията включва надзор на други служители, в длъжностната характеристика трябва да се посочи колко души кандидатът ще отговаря за надзора. Повечето длъжностни характеристики ще включват фразата "и други задължения, които са възложени", което показва, че ще има други отговорности, които не са включени в длъжностната характеристика.

Ползи

Писането на описание на длъжността може да спести много време. Ако описанието на длъжността е публикувано с помощта на търсената реклама, тя може да отговори на много въпроси от кандидатите, преди да кандидатстват за длъжността. Една добре написана длъжностна характеристика може също така да максимизира ефективността на интервюто. Една добре написана длъжностна характеристика ще позволи на служителя да реши дали позицията ги интересува преди етапа на интервюто за кандидатстване. Описанието на длъжността позволява на работодателите да опишат уменията, които служителят трябва да отговаря на изискванията за 100% като „необходимите умения“. Тя може също така да изисква допълнителни умения, които могат да увеличат способността на служителя да получи позицията, но не се изискват в категория "допълнителни умения".

Внимание

Писането на лошо формулирана или проектирана длъжностна характеристика може да предизвика много проблеми за работодателя. Описанието на длъжността може да привлече кандидати, които не разполагат с необходимите умения, ако не са добре написани. Лошо написана длъжностна характеристика може също да доведе до това, че работодателят трябва да интервюира повече кандидати, отколкото резултатите от добре написана длъжностна характеристика. Това е така, защото описанието на длъжността служи като първи филтър за работодатели и служители, когато търсят открита позиция в компанията.