Разлика между HR администратор и мениджър

Администраторът на човешки ресурси и мениджърът по човешки ресурси са две общи длъжности, притежавани от професионалисти в областта на човешките ресурси. Докато и двете длъжности са натоварени с основни функции, свързани със спазването на закона, персонала, ползите и връзките с служителите, ролята на администратора обикновено се нарежда под мениджъра в организационната йерархична диаграма на компанията. Това обикновено води до това, че мениджърът по човешките ресурси се фокусира основно върху цялостните стратегически инициативи на работодателя, докато администраторът на човешките ресурси изпълнява комбинация от административни и стратегически задачи.

$config[code] not found

Администраторски задължения

В зависимост от размера и структурата на организацията, администраторът може да притежава други длъжности, като специалист по човешки ресурси или специалист по човешки ресурси. Някои администратори са отговорни за всички области на човешките ресурси като компенсации, администриране на обезщетения, набиране и спазване, докато други специализират в една конкретна дисциплина. Работните задължения могат да включват каквото и да е от провеждането на интервюта за работа, обработката на работната заплата, отговора на въпросите на служителите или администрирането на фирмени планове за обезщетения.

Задължения на мениджъра за работа

Не е необичайно да има някакво припокриване между бизнес партньорите за човешки ресурси, но мениджърите по човешки ресурси обикновено са в състояние да упражняват по-голяма самостоятелност в решенията си, отколкото администраторите. В допълнение към управлението на отдел „Човешки ресурси“, общите длъжности включват консултации с мениджъри и ръководители по отношение на стратегическото планиране, свеждане до минимум на правния риск чрез актуализиране и поддържане на политики и процедури и справяне с ескалирани дисциплинарни въпроси. Мениджърите, също наричани директори в някои организации, също сравняват доставчиците, за да осигурят застраховка, пакети от обезщетения и информационните системи за човешки ресурси остават конкурентни и рентабилни и изследват нови методи за привличане и задържане на квалифицирани служители.

Квалификации на администратора

Докато специфичните квалификации варират в зависимост от работодателя, кандидатите обикновено трябва да притежават бакалавърска степен по човешки ресурси или свързана с нея област, за да имат право да работят като администратор по човешки ресурси. Хората, които нямат диплома за висше образование, но притежават значителен опит в областта на човешките ресурси, могат да бъдат одобрени за разглеждане от някои компании, при условие че са демонстрирали познания за законите и правилата на служителите, като например Закона за справедливите трудови стандарти, Закона за семейните и медицинските отпуска и Закона за американците с увреждания, Освен това, макар и да не се изисква, кандидатите, които притежават сертификация за човешки ресурси, като тези, предлагани от Института за сертифициране на човешките ресурси, могат да имат по-добри перспективи за работа.

Квалификации на мениджъра

Подобно на администратора, изискванията за длъжност на мениджъра за човешки ресурси се различават в зависимост от работодателя. Обикновено се изисква бакалавърска степен по човешки ресурси, бизнес или свързана област, както и предишен професионален опит в областта на човешките ресурси, но някои фирми могат да изискват минимум магистърска степен, която да бъде взета предвид за водеща роля в човешките ресурси. Тъй като това е такава стратегическа роля в дадена организация, кандидатите трябва да могат да демонстрират познания на експертно ниво във всички области на човешките права. Работодателите също могат да изискват притежание на сертификация за човешки ресурси и предишен управленски опит.