Как да станете служител по радиационна безопасност

Служител по радиационната безопасност е основният служител за наблюдение и осигуряване на безопасна употреба и работа с радиационни устройства. Образованието, знанията и уменията, необходими, за да се превърне в ТСОС, зависят от работното място и от специфичните радиационни устройства. Въпреки това, правилата и разпоредбите на Комисията за ядрено регулиране на Съединените щати предоставят насоки за лицата, които искат да работят в ролята на служител по радиационна безопасност. Разбира се, разбирането на радиационните принципи и безопасното управление на радиационните устройства е от първостепенно значение.

$config[code] not found

Вземете дръжка за задълженията на RSO

Добра първа стъпка към превръщането в RSO трябва да бъде разбирането на типичните задължения и отговорности. Основното задължение е подготовката на цялостен план за радиационна защита, специфичен за работното място. Това изисква идентифициране на радиационно оборудване на работното място и определяне на изискванията за лицензиране на съоръжението за всяко устройство. Работата също изисква мониторинг и откриване на утечки, за да запази служителите в безопасност. Тези задължения изискват образование и експертен опит в безопасното използване, съхранение и работа с радиационни устройства и наредбите, които регулират тези дейности.

Получаване на удостоверения за образование

Можете да удовлетворите образователните изисквания със структурирана програма, като например степен по физика, наука или инженерство. Служителите по радиационна безопасност са одобрени да изпълняват ролята си въз основа на изискванията за образование, възложени от федерални или държавни агенции, които имат лицензионни отговорности. Според Комисията за ядрено регулиране лицата, които работят в ролята на ТСБ, трябва да имат достатъчно знания, за да функционират независимо в работата.

Отговарят на изискванията за обучение и опит

В допълнение към образованието, обучението и една или повече години натрупан професионален опит се изисква да станат служители по радиационна безопасност. Подходящите програми за обучение включват минимум 200 учебни часа и лабораторни часове, обхващащи теми като радиационна физика, дозиметрия и измерване на радиоактивността. Подходящият професионален опит включва транспортиране и получаване на радиоактивни материали, извършване на оперативни проверки на апаратурата, осигуряване и контролиране на радиоактивни материали и използване на аварийни процедури, свързани с радиоактивни материали. Тази работа ще се извършва под наблюдението на квалифициран служител по радиационна безопасност.

Започнете лов на работа

Много различни работодатели използват радиационни устройства, включително болници и медицински заведения, производствени и промишлени съоръжения, колежи, университети и правителствени агенции. Вашият път към заетост зависи от индустрията, от желаната отговорност и от вашите умения. Например, някои промишлени или производствени предприятия могат да имат само едно или две радиационни устройства за измерване на параметрите на процеса, като например плътност на продукта. Отговорностите на радиационната безопасност за тези компании могат да бъдат в по-малък мащаб в сравнение с медицинските съоръжения. Започнете търсенето на работа, като съчетаете вашите умения и кариерни цели с наличните работни места.

Отговарят на изискванията на лиценза

След като станете служител по радиационна безопасност, първата цел на бизнеса е да преразгледа лиценза на вашата компания за радиация. Компаниите с радиационни устройства регистрират устройствата и получават лиценз от своята държавна ядрена регулаторна комисия. Лицензите определят условията за управление на радиационните устройства и изискват определяне на квалифициран служител по радиационна безопасност. Трябва да подадете заявка за актуализиране на лиценза с вашето име и квалификация.