Описание на работата на готвач на кетъринг

Готвач на кетъринг приготвя храна за специални поводи и тържества. Елементите от менюто, които прави, се избират предварително от клиента, който я наема. Тя ръководи персонала на кухнята и чака служители в обслужването на храната, посещаване на пунктове за храна или поставяне на бюфет.

Изисквания към уменията

Необходими са отлични умения за готвене, печене и представяне на храната, за да бъдат кетъринг готвачи. Той трябва да бъде добре организиран при планирането на менюто, възлагане на задължения на персонала и подготовка на храната. Необходима е математическа проницателност, за да се гарантира, че цената на храната остава в рамките на предписаните бюджетни насоки. Необходими са добри комуникационни умения, за да се помогне на клиента да направи избор в менюто, да договори условията на договора за кетъринг и да насочи и мотивира персонала.

$config[code] not found

Работни задължения

Приготвянето на качествена храна и представянето му по атрактивен начин са основните цели на кетъринг готвач. От нея се изисква да спазва указанията за съхранение и работа с безопасни храни и да следи служителите си, за да се увери, че и те са в съответствие. Рецептите, които създава, трябва да бъдат стандартизирани и точни, за да се гарантира съответствие на всеки клиент. Очаква се тя да бъде находчива и креативна, за да се справя ефективно с проблеми, свързани с недостиг на храна, грешки при приготвянето на храна и допълнителни гости.

Условия на труд

Местата за готвачи в кетъринг са различни. Някои работят за хотели или ресторанти и използват една и съща кухня за всяко събитие. Други пътуват до домове, обществени заседателни зали или места за приемане и трябва да използват наличното кухненско оборудване и инструменти. Главен готвач трябва да има издръжливост и да е в добра физическа форма, тъй като прекарва много часове на краката си. Работата изисква тежко повдигане, огъване и разтягане, така че той трябва да бъде силен и гъвкав. Часовете често са дълги и обикновено включват вечери, почивни и празнични дни. Готвач на кетъринг се очаква да носи облекло, подходящо за готвач, включително шапка и ръкавици за еднократна употреба.

Образователни изисквания

За тази позиция не се изисква формално образование. Редица готвачи са официално обучени в готварски или кулинарни училища, но много от тях научават за търговията чрез обучение на работното място, придобито чрез позиции като готвачи на готвене и соу готвачи. Някои готвачи на кетъринг се самоукват чрез готварски книги и онлайн ресурси.

Възможности за заплати и напредък

Големият готвач може да се стреми към позиция на главен готвач или мениджър на храни и напитки. По-малките компании обикновено предлагат малко шансове за напредък. Кетъринг готвачи, които са самостоятелно заети лица, могат да увеличат доходите си чрез увеличаване на техните клиентски бази. Според сайта JobMonkey.com за работа и заплата, годишният диапазон на заплатите през 2010 г. за готвач на кетъринг в САЩ е бил от 35 000 до 75 000 долара в зависимост от опита и демографските данни.