Описание на заданието за технически ръководител на програмата

Мениджърът на технологични програми осигурява лидерство и опит, за да доставя ИТ програми и инициативи по график и в рамките на бюджета. Той планира и администрира и двата проекта и цялостната програма и гарантира, че резултатите са изпълнени правилно и по време. Мениджърът на технологични програми предоставя техническо решение, за да подкрепи визията на организацията и стратегическата посока. Той е лидер в ИТ организацията и е отговорен за успеха на технологичните инициативи, засягащи предприятията.

$config[code] not found

Общи отговорности

Ръководителят на технологичната програма наблюдава изпълнението на големи и сложни технологични програми. Обикновено тези мащабни усилия включват паралелни проекти и обхващат разработка на софтуер, инсталиране на ИТ инфраструктурни системи, инженеринг на бизнес процеси и функционални възможности на организацията. По време на жизнения цикъл на програмата ръководителят на технологичната програма отговаря за офиса за управление на програмата (PMO), както и за планирането, управлението, финансовото управление и управлението.

Офис за управление на програмата (PMO)

PMO се състои от множество организационни ресурси и функции и е създаден, за да подпомага мениджъра на технологичните програми при доставката на ИТ решение. Мениджърът на технологичната програма е ръководител на PMO и назначава организацията с необходимите ресурси за завършване на програмата. ИТ PMO обикновено ще включва ръководители на технологични проекти, системни инженери, разработчици на софтуер, ИТ одитори и административен персонал. Мениджърът на технологичните програми силно разчита на тези ресурси, за да завърши програмата.

Управление на програмата

Мениджърът на технологичните програми също определя структурата за управление на програмата, която осигурява ръководство, надзор и контрол на програмата. Изпълнителният спонсор, управителният комитет и ръководителят на технологичната програма са представени в структурата на управлението на програмата. Ръководителят на програмата е връзката между представителите на ръководството и РП и съобщава ключова информация между двете страни.

Планиране на програмата

Като част от планирането на програмата, мениджърът на технологичните програми идентифицира отделните проекти на програмата и изчислява необходимите ресурси за изпълнение на програмата. След като тези елементи са дефинирани, мениджърът на технологични програми идентифицира връзките и зависимостите между отделните проекти. Тези данни са събрани в основен програмен план, който мениджърът на технологичната програма е отговорен за производството. Планът на програмата дефинира планираните резултати за всеки компонент на проекта, необходимите ресурси и работния график - елементи, които мениджърът на технологичните програми ще наблюдава непрекъснато през целия жизнен цикъл на програмата. Успехът на програмата до голяма степен зависи от способността на ръководителя на програмата да създава и управлява цялостен план за ИТ програмата.

Фазата на управление на жизнения цикъл на програмата включва управление, наблюдение и контрол на работните усилия, като същевременно се гарантира, че резултатите от всеки компонент на проекта отговаря на специфичните изисквания. Ръководителят на технологичната програма непрекъснато взаимодейства със заинтересованите страни, за да определи очаквания, преразгледа целите и координира ресурсите по отделните проектни компоненти. Тези дейности са особено важни при закупуването и инсталирането на нови ИТ среди и инструменти. Допълнителните ключови задължения, изпълнявани от мениджъра на технологичната програма, включват предаване на съответната информация, дейности за интегриране на системите за мониторинг, договаряне на отклонения в плановете и коригиране на ресурсите, ако е необходимо.

Финансово управление

Отговорностите на финансовия мениджмънт на мениджъра на технологичната програма включват управление на програмния бюджет, за да се съобразят с политиката, и разработване на процеси за заявяване, изразходване и отчитане на капиталовите разходи. Ръководителят на технологичната програма наблюдава създаването на проектни бюджети за отделните компоненти на проекта и изготвя оценки на разходите за програмата въз основа на тази информация. По време на жизнения цикъл на програмата мениджърът на технологичната програма е отговорен за финансовите си резултати.

Квалификации и компенсации

Като цяло лицата, търсещи мениджър по технологични програми, имат пет до десет години опит в управлението на проекти и два до три години опит в инженеринга на ИТ бизнес процеси. Работодателите обикновено изискват кандидатите да са завършили бакалавърска степен; дипломирани степени са предпочитани. Професионалното сертифициране на управлението на проекти е изключително желателно удостоверение.

Лицата, които се интересуват от кариера в управлението на ИТ проекти, трябва да притежават напреднали ИТ познания и изключителни умения за управление и управление.Често се считат за необходими познания и опит в разработването на софтуер, инженеринг на системи, инженеринг на бизнес процеси, управление на взаимоотношенията с клиентите, управление на проекти, закупуване на технологии, договаряне, финансово управление, управление на промените, управление на риска и управление на ИТ услуги.

Средната заплата за типичен мениджър на технологични програми в САЩ е $ 130,443, от 2010 г. Според Salary.com фактори като размер на работодателя, индустрия, пълномощия и дългогодишен опит могат драстично да повлияят на компенсацията на мениджъра на технологични програми. Като цяло, диапазонът на заплатите за типичен мениджър на технологични програми в САЩ е $ 118,179 до $ 144,308.