Описание на работата на уеб консултанта

Уеб консултантите, известни също като уеб разработчици или уеб дизайнери, предоставят услуги за уеб дизайн и поддръжка на фирми и физически лица. Те създават персонализирани уебсайтове, които предават посланието на клиентите си по ефективен и привличащ погледа начин, и след като сайтът е стартиран и работи, уеб консултантите често са отговорни да гарантират, че няма технически проблеми. В допълнение към компютърните умения и знания, уеб консултантите често имат опит в графичния дизайн и притежават силни визуални и вербални комуникационни умения.

$config[code] not found

Задължения

Уеб консултантите изпълняват различни задължения. Те могат да бъдат отговорни за планирането на уебсайт от самото начало и да се срещнат с клиенти, за да обсъдят желания вид и усещане на сайта, преди да планират цялостното оформление и организация. В други случаи те се представят с установена концепция и я използват като насока за проектиране на сайт, който съответства на идеята. След като се установи основна схема, уеб консултантите вземат всеки текст или изображения, които ще се появят на сайта и ще ги конвертират във видими форми, използвайки хипертекстовия език за маркиране (HTML). Те могат също така да добавят анимация или интерактивни функции към сайта. Уеб консултантите могат също да бъдат отговорни за добавянето на файлове за изтегляне или имейли за електронна поща, които изискват използването на протокол за прехвърляне на файлове (FTP). След като уебсайтът е изграден, уеб консултантите могат да изпълняват и технически задължения за поддръжка, като например подобряване на работата на сайта или одобряване на допълнително съдържание за сайта, когато той стане наличен.

Изисквания

Много уеб консултанти притежават асоциирана или бакалавърска степен по компютърни науки. Други нямат официално компютърно обучение и вместо това сами учат необходимите програми за кодиране и софтуер за кариера в уеб дизайна. Тези, които се интересуват от кариера в уеб консултирането, често имат опит в графичния дизайн или изящните изкуства, което помага в дизайна на работата. Всички уеб консултанти трябва да имат познания за компютърен графичен софтуер като Adobe Illustrator, Paint Shop Pro и Dreamweaver. Те също трябва да са запознати с HTML програмирането, XML-базираните уеб приложения, Flash и други езици и програми за уеб програмиране. Уеб консултантите трябва също така да работят с различни операционни системи, като Windows и Macintosh. Те трябва също да са наясно с технологичното развитие в тази област и с новия софтуер и програми, които могат да направят работата им по-лесна или по-сложна.

Условията на труд

Някои уеб консултанти са самостоятелно заети и работят на свободна практика. Други служат като договорно наети служители за компания или работят за бизнес, който предоставя консултантски услуги на широк кръг клиенти. Според Бюрото по трудова статистика, служителите в областта на проектирането на компютърни системи, включително уеб консултантите, са работили средно 38.8 часа на седмица, докато служителите във всички други индустрии са средно 33.6 на седмица. Извънредните часове не са необичайни, а уеб консултантите, които са самостоятелно заети лица, също могат да се включат и в часовете през нощта и през уикенда. Повечето уеб консултанти работят в офиси, въпреки че много от тях могат да работят и от дома си. Тъй като те работят пред компютрите през целия ден, уеб консултантите могат да бъдат обект на умора на очите, болки в гърба и шията и нараняванията на китките и ръцете, като синдрома на карпалния тунел.

Заплата

Според PayScale, уебсайт за информация за заплатите, средната годишна заплата за уеб консултанти с по-малко от една година опит варира от $ 30519 и $ 45,667 към юни 2010 г. Тези с опит от една до четири години са спечелили между $ 37,903 и $ 55,450, докато тези с пет до девет години опит спечелиха между $ 48,817 и $ 68,435. Уеб консултантите с опит от 10 до 19 години са спечелили между 52,360 и 75,494 долара, а тези с над 20 години опит са спечелили $ 92,402.

Перспективи за заетостта

Бюрото по трудова статистика оценява, че заетостта за работниците в проектирането на компютърни системи, включително уеб консултанти, ще се увеличи с 45% между 2008 и 2018 г., което е приблизително четири пъти по-бързо от средното за всички професии. Разширяването на интернет продуктите и услугите трябва да създаде търсене на консултанти, които са в състояние да проектират и поддържат уебсайтове, тъй като предприятията и организациите търсят по-голямо присъствие в интернет. Кандидатите с напреднали степени трябва да се радват на най-добрите перспективи.