Описание на работата: Касиер / Обслужване на клиенти

Касиерите са отговорни за обработката на плащанията на клиентите и за предоставяне на клиентска помощ. Касиерските позиции обикновено са начално ниво и изискват малко формално образование или обучение. Много касиери работят на непълен работен ден, но може да има и работа на пълно работно време. Според Бюрото по трудова статистика през 2008 г. в Съединените щати са били заети 3,55 милиона касиери, но се очаква растежът на заетостта да бъде бавен поради промени в навиците за търговия на дребно.

$config[code] not found

Задължения

В повечето предприятия касиерите получават специфичен касов апарат в началото на смяната им. На тях им се възлага и касовата бележка и отговарят за осигуряването на правилното количество пари в чекмеджето в края на смяната им. Касиерите позвъняват покупката на клиента, като правят корекции за всички купони или отстъпки, които могат да представят. Те приемат плащането на клиента, което може да бъде под формата на пари в брой, чекове, кредитни, дебитни или подаръчни карти. След като транзакцията е завършена, касиерите предоставят на клиента разписка и всяка промяна, която се дължи. В някои магазини те също така имат право да обработват връщане и обмен. Касиерите също могат да бъдат отговорни за опаковането или закупуването на опаковки. Те могат да имат допълнителни отговорности в определени предприятия, като например зареждане на рафтове и издаване на парични преводи. Касиерите са отговорни и за предоставяне на услуги на клиенти, които имат въпроси или изискват допълнителна помощ.

Изисквания

Не съществуват изисквания за формално образование за касиерите. За длъжностите на пълно работно време работодателите често предпочитат кандидати с дипломи за средно образование, но учениците от гимназията и другите без степен могат да намерят работа на непълен работен ден. Повечето касиери от първо ниво се обучават на работа от опитни касиери. Тези, които имат опит, могат да преминат обучение за оборудване, специфично за предприятието, или нова технология, която е въведена. Касиерите трябва да могат да извършват основна аритметика и да работят удобно с компютрите, тъй като повечето касови апарати са компютъризирани. Те също трябва да могат да си взаимодействат с клиентите по приятелски, професионален начин, тъй като обслужването на клиентите е важна част от тяхната работа.

Заобикаляща среда

Касиерите работят на различни места, включително супермаркети, магазини, универсални магазини, киносалони и аптеки. От тях често се изисква да заемат по-голямата част от смяната си и трябва да останат в регистъра си, освен ако не им се даде разрешение да напуснат, защото отговарят за парите в чекмеджето си. Работата като касиер често може да бъде досадна, тъй като трябва да изпълнявате едни и същи задачи отново и отново. В някои случаи може да бъде и опасно, тъй като предприятията, които имат големи суми пари, могат да бъдат цели за грабеж. Графикът на касата обикновено зависи от вида на заведението, но повечето от тях се очаква да работят нощи, уикенди и празници.

Заплата

Според Бюрото по трудова статистика средната часова заплата на касиерите е била 8,49 щатски долара към май 2008 г. Най-високите 10 процента са платени повече от $ 12,02 на час, докато най-ниските 10 процента са платени по-малко от 6,88 долара. Средните 50% са спечелили между $ 7.50 и $ 9.72 на час.

Възможности за работа

Бюрото по трудова статистика оценява, че заетостта за касиера ще се увеличи с 4% до 2018 г., което е по-бавно от средното за всички професии. Популярността на онлайн продажбите доведе до намаляване на продажбите в магазините, което ограничава търсенето на касиери. Освен това, касите за самообслужване ще намалят заетостта и на касиерите. Въпреки това, поради текучеството на служителите, ще продължат да съществуват касиерски работни места, отбелязва BLS. Тъй като възможностите за касиерите са до голяма степен обвързани с икономиката, може да бъде трудно да се намери работа по време на икономически спад.

Информация за заплатите на касиерите за 2016 година

Касиерите са спечелили средна годишна заплата от $ 20,180 през 2016 г., според данни на Бюрото по трудова статистика на САЩ. В края на краищата, касиерите спечелиха 25-та процентилна заплата от $ 18,450, което означава, че 75% са спечелили повече от тази сума. 75-те процентил заплата е $ 23,570, което означава, че 25% печелят повече. През 2016 г. 3,555,500 души са били наети в САЩ като касиери.